Videolar

Kabuslarla ilgili okuma yapmak istediğimde çeşitli bloglarda yazılanlar dışında derli toplu bir bilgi kaynağı bulamadığım için bu videoyu hazırlamaya karar verdim. Böylece “korkulu düşler” hakkında araştırma yapmak isteyenlerin erişebileceği temel düzeyde bir kaynak oluşturmayı amaçlıyorum. Herkes hayatında en az 1 kez kabus görmüştür. Kabuslar, hem korku hem de ilham kaynağı olabilecek bir potansiyel taşımaktadır. Bu videoyla size kabuslar hakkında genel bir çerçeve sunmaya çalışacağım. Bu video kişisel tecrübelerim, danışanlarımın aktardıkları ve literatür taramalarından oluşmaktadır. Kabuslar bütün rüyalar içinde her zaman ayrı bir öneme sahip olan bir yaşantı olarak bugüne geldi. Güçlü negatif duygular içermesi sebebiyle uykuyu bölen, uykuya dalmayı zorlaştıran, ertesi günlerin duygusunu belirleyen bir rüya olarak kabuslar her zaman insanların dikkatini çekti. Bu video kabuslarla ilgili bilgileri genel hatlarıyla toparlamayı amaçlamaktadır.

Videoya kaynaklık eden yazıyı okumak için aşağıdaki linke bağlanabilirsiniz. https://www.academia.edu/115579411/Ps…

Kabuslarla ilgili düşüncelerinizi, deneyimlerinizi ve sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz.

Kapak görseli: “Kabus” | Heinrich Füssli

2 yıldır yüzlerce kişiyle buluşan, bir çok rüyaya sahne olan, rüyaların birleştiren yönleri üzerinde durup toplumun ortak duygularına vurgu yapan Binbir Gece Rüyaları Youtube’da. Yapımcımız Mevzu:’ya teşekkür ederiz. Kabuslar, tekrarlayan rüyalar, unutulmayan ve sizde güçlü etki bırakan rüyaların yanında tuhaf, absürt veya keyifli rüyaları da gündemimize aldığımız ve bu rüyaların derininde daha neler var diye düşünenler için hazırladığımız Binbir Gece Rüyaları’nda sahnede anlatılan rüyaların psikolojik analizleri üzerinde duruyoruz.

Bu program gerçek bir psikoterapi seansı değildir. Psikolojinin yaklaşım ve teknikleri ile bir rüyanın nasıl analiz edilebileceğine bir örnek teşkil etmektedir. Rüyası analiz edilen kişiden, programın çekilmesi ve yayınlanması ile ilgili gerekli izinler alınmıştır. Önemli Not: Rüyasını anlatan arkadaşımız ve rüyası hakkında yorum yapmamanızı rica ederiz. Bunun yerine, bu rüya sizin yaşamınızda ne ifade ediyor, ortak temalarınız varsa nelerdir, daha önce benzeri bir rüya gördünüz mü, videodaki rüya analizi sizin kendi dünyanızda bir anlam oluşturuyorsa bu nedir vb gibi düşüncelerinizi çok merak ediyoruz.